вівторок, 19 грудня 2017 р.

Петро Холодний молодший. Різдвяні листівки
Різдвяні листівки вперше з’явилися в Англії 174 роки рому. Сер Генрі Коул, засновник лондонського “Музею Вікторії та Альберта”, завжди писав святкові привітання своїм численним адресатам від руки. Якось йому стало тяжко це робити, а тому Коул доручив Джону Калькотту Хорслі намалювати листівку. На ній зображалися бідняки, що отримують їжу й одяг. У центрі поштівки була щаслива родина, що сиділа, обнявшись, і пила вино.
Українські видавницта довоєнного часу із поліграфічною продукцією у Львові: “Видавництво артистичних карток Григорія Гануляка”, книгарня «Рідна школа», громадська організація «Комітет допомоги вдовам і сиротам священиків у Львові», “Союзний базар”, “Русалка”, “Українська преса”, "Українське мистецтво " , "Зоря", "Відродження",“Тема”, "Нова хата"; у Перемишлі: «Народний базар»; у Коломиї: "Галицька накладня"; у Кракові: “Українське видавництво”; у Празі: “Видавництво Ю. Тищенка”. Окрему групу складають художні листівки, що вийшли накладом українських громадських організацій – Пласту, Основи, Українського педагогічного товариства та ін. 
Петро Холодний молодший одна з найпомітніших постатей в українському мистецтві ХХ ст., випускник Варшавської мистецької академії. Модерне бачення мистець вміло поєднує з класичною європейською школою і українським осердям, яке виразно простежується у його працях, за що б він не брався — чи за книжкову графіку, чи за станковий живопис чи то за іконопис або ж вітраж. Творчість Петра Холодного — це один із доказів цінності українського малярства, як невід’ємної частини світової культурної спадщини. Праці майстра були в переліку тих, які знищили у Львівському музеї, ще з цієї причини репродукції багатьох втрачених робіт – це доказ того невідкупного злочину, який було вчинено супроти всього мислячого, вільного, українського.
"Різдво", Петро Холодний молодший

ДЖЕРЕЛА

Устина Стефанчук. П'ятдесят років діаспорної листівки   http://uamoderna.com/blogy/ustina-stefanchuk/postcards


Немає коментарів:

Дописати коментар