вівторок, 19 грудня 2017 р.

Богдан Божемський. Різдвяні листівки
Різдвяні листівки вперше з’явилися в Англії 174 роки рому. Сер Генрі Коул, засновник лондонського “Музею Вікторії та Альберта”, завжди писав святкові привітання своїм численним адресатам від руки. Якось йому стало тяжко це робити, а тому Коул доручив Джону Калькотту Хорслі намалювати листівку. На ній зображалися бідняки, що отримують їжу й одяг. У центрі поштівки була щаслива родина, що сиділа, обнявшись, і пила вино.
Українські видавницта довоєнного часу із поліграфічною продукцією у Львові: “Видавництво артистичних карток Григорія Гануляка”, книгарня «Рідна школа», громадська організація «Комітет допомоги вдовам і сиротам священиків у Львові», “Союзний базар”, “Русалка”, “Українська преса”, "Українське мистецтво " , "Зоря", "Відродження",“Тема”, "Нова хата"; у Перемишлі: «Народний базар»; у Коломиї: "Галицька накладня"; у Кракові: “Українське видавництво”; у Празі: “Видавництво Ю. Тищенка”. Окрему групу складають художні листівки, що вийшли накладом українських громадських організацій – Пласту, Основи, Українського педагогічного товариства та ін. 
Персонажі Богдана Божемського - характерні, кожна картина, навіть вміщена у невеликому форматі листівки, це ціла історія сповнена емоцій. Його мистецтво розбиває межі між об’єктом зображення і глядачем, роблячи кожного співучасником, присутнім в той момент, в тому місці. 
БОЖЕМСЬКИЙ Богдан-Іван (07. 07. 1923, м. Коломия, нині Івано-Фр. обл.) – живописець, графік, громадський діяч. Закін. Коломий. г-зію, навч. у Львів. АМ. 1944 виїхав до Польщі, згодом до Німеччини, де 1946 у м. Гайдельберґ провів свою першу виставку живопис. і графіч. робіт. Від 1947 – у США. Того ж року влаштував персон. виставку в Нью-Йорку. Закін. Нью-Йорк. мист. школу (1951; Е. Дікінсон і Р. Гватмій). Неодноразово брав участь у груп. виставках у Нац. мист. клубі. Від поч. 50-х рр. гол. видом мист. діяльності стає графіка, зокрема оформлення книжок, ілюстрування часописів. Зосереджує увагу на принципі неподільності змісту книжки і вміщених у ній ілюстрацій, створюючи естет. єдність видання. Виставляється в престиж. залах США, зокрема у 1952 – в б-ці Конгресу США. Від 1964 співпрацює з вид-вом для дітей і юнацтва у США «Веселка», водночас виконує замовлення й для ін. вид-в. Автор багатьох листівок на укр. тематику, портретів, живопис. композицій, проектів текстилю. Був чл. Об’єдн. митців-українців Америки, ін. укр. т-в, орг-цій у США (Енциклопедія сучасної України).
Богдан Божемський, видання “Молоде життя”, 1968 рік

Богдан Божемський, "Гуцули в церкві на Різдво", 1979 р. в-во “Хвилі Дністра” .ДЖЕРЕЛА
* https://risu.org.ua/article_print.php?id=69520&name=kaleidoscope&_lang=ua&
Устина Стефанчук. П'ятдесят років діаспорної листівки   http://uamoderna.com/blogy/ustina-stefanchuk/postcards
* FB  Ustia Stefanchuk

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар