суботу, 31 грудня 2016 р.

З історії Східних католицьких церков невізантійського обряду

Мають статус ПАТРІАРХАТУ: Вірменська Католицька Церква, Коптська Католицька Церква, Маронітська Католицька Церква, Сирійська Католицька Церква, Халдейська Католицька Церква. А УГКЦ, де вірян в тисячу разів більше,  Ватікан ПАТРІАРХАТ не дає!!!
 
«Вселенська Церква є Церквою Церков, до якої входять різні християнські богословські традиції. Поряд із традиційним західним богослов'ям (яке часто визначають як католицьке богослов'я), Східні Католицькі Церкви дедалі краще усвідомлюють, що їхню ідентичність визначає не тільки канонічна та обрядова окремішність, але теж і власна богословська та духовна спадщина».
Верховний архиєпископ УГКЦ Святослав Шевчук

З 22 католицьких церков східного обряду 14 дотримуються візантійського, 8 — інших східних літургійних обрядів.
Основні принципи та норми, які стосуються Східних католицьких церков зазначені у таких соборових документах, як «Світло народів» (Lumen Gentium), «Відновлення єдності» (Unitatis Redintegratio), і перш за все у декреті «Про Східні Церкви» (Orientalium Ecclesiarum)
Церкви
Східні католицькі церкви різних обрядів подано в алфавітному порядку (вказано: статус, обряд, країни їх поширення, час заснування, кількість вірян, церковний календар).
Вірменська Католицька Церква: патріархат; вірменський; Ліван, Сирія, Туреччина, Грузія (Самцхе-Джавахеті); 1630 р.; 539 806 осіб. Церковний календар григоріанський.
Ефіопська Католицька Церква: архиєпархія; ефіопський; Ефіопія, Еритрея; 1622 р.; 208 093 особи. Церковний календар  Ефіопський, має схожість і з Юліанським.
Коптська Католицька Церква: патріархат; коптський; Єгипет; 1741 р.; 163 849 осіб. Зі 164 тисяч коптів-католиків лише близько 10 000 проживають за межами Єгипту.
Маронітська Католицька Церква: патріархат; маронітський; Ліван, Сирія, Кіпр; V ст.: 3 090 509 осіб. Найбільша Східна Католицька Церква на Близькому Сході.
Сирійська Католицька Церква: патріархат; західно-сирійський; Ірак, Сирія, Ліван; 1677 р.; 161 780 осіб.Церковний календар григоріанський.
Сиро-Малабарська Католицька Церква: верховне архиєпископство; східно-сирійський; Індія, ОАЕ, США; 1498 р.; 3 947 396 осіб. Вона – друга у світі найбільша Церква східного обряду в повному спілкуванні з Римом (після Української Греко-Католицької Церкви).Церковний календар григоріанський.
Сиро-Маланкарська Католицька Церква: верховне архиєпископство; західно-сирійський; Індія, США; 1498 р.; 413 513 осіб.Церковний календар григоріанський (з 1953 р.).
Халдейська Католицька Церква: патріархат; східно-сирійський;; Ірак; 1553 р.; 452 488 осіб.Церковний календар григоріанський.
Обряди
Вірменський обряд розвинувся в давнину у Вірменії після прийняття країною християнства. У своїх основних рисах обряд склався протягом IV і V ст. Первісною основою обряду були сирійські та грецькі традиції, однак вірменське богослужіння швидко набуло свою специфіку, чому сприяв перехід на національну мову, яка в V ст. отримала свою писемність, а також певний ізоляціонізм Вірменської церкви в перші століття свого існування. Церква має свій календар, святкування Різдва Христового і Хрещення в один день (свято Богоявлення 6 січня), Євхаристія на пісному хлібі та нерозбавленому водою вині. Вживання ікон у вірменських храмах обмежене.
Ефіопський обряд походить з Александрії. Він виник у процесі узгодження александрійської й антіохійської літургій, зазнавши згодом візантійського впливу.
Коптський обряд зародився в стародавній Александрійської церкві, що була в перші століття християнства переважно грецька за етнічним складом. Потім обряд поширився серед корінних мешканців Єгипту - коптів, в їх середовищі він зберігся до наших днів.
Західно-сирійський обряд (антіохійський обряд) - літургійна практика, прийнята в деяких Давньосхідних церквах. Зародився у рамках Антіохійської православної церкви, практикується також у Сирійській православній церкві, Сирійській католицькій церкві, Сиро-Маланкарській. У Сиро-Маланкарській католицькій церкві. Божественна літургія відбувається на великому квасному хлібі овальної форми. Літургія - на західному діалекті сирійської мови (який має власний специфічний алфавіт).
Східно-сирійський обряд - богослужбовий обряд, що зберігся в долхалкідонській Ассірійській церкві Сходу і в деяких відокремлених від неї Східних католицьких церквах (Халдейській, Сиро-Малабарській). Відрізняється численними особливостями в літургії, структурі таїнств, церковному календарі. У східно-сирійському обряді зберігся календар, в якому рік складається з 364 днів, тобто 52 повних тижнів. Для компенсації розбіжності з сонячним календарем раз на сім років до року додається додатковий тиждень. Завдяки тому, що в літургійному році містяться тільки повні тижні, більшість свят прив'язані до конкретного дня тижня. Зокрема, свята на честь найбільш шанованих святих припадають на п'ятницю.
Маронітський обряд - один зі східних літургійних обрядів, що використовується в богослужінні Маронітської католицької церкви. Разом з західно-сирійським обрядом належить до західно-сирійської групи антіохійської літургійної традиції Маронітський обряд входить до стародавньої богослужбової практики Антіохійської та Едесської церков. Історичний мова богослужіння - сирійська. У даний час використовуються дві літургійні мови - арабська і сирійська. У період свого становлення заззнав сильного впливу єрусалимського богослужіння, а також східно-сирійського обряду. З 1215 р. для євхаристії використовується прісний хліб. З XVI ст. в маронітський обряд проникли деякі латинські риси. На даний час проводиться поступова реформа богослужіння, спрямована на очищення літургійного обряду від зайвих латинських запозичень.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар