пʼятниця, 17 вересня 2021 р.

Львів. 17 вересня 1899 р. та 17 вересня 1989 р.

 

Зі сторінки "Архикатедральний Собор св. Юрія".

У цей день згадуємо декілька подій, знакових в історії УГКЦ.

120 років тому, 17 вересня 1899 року у Львові в Соборі святого Юра відбулась єпископська хіротонія Андрея Шептицького, а вже за тиждень 24.09 – його інтронізація на Станіславівську катедру.

17 вересня 1989 року у Львові після недільної Літургії, яку відслужили на площі біля обкому компартії (вул. Винниченка та Підвальна) 38 священників невизнаної владою катакомбної Церкви, відбулась масова маніфестація до Собору святого Юра за легалізацію УГКЦ. За різними підрахунками в поході взяло участь від 200 до 300 тисяч галичан. Коментатори радіо «Свобода» влучно зазначили, що «такі події змінюють політичний клімат в Україні» та, що «питання легалізації УГКЦ вирішено фактично, залишилось його оформити тільки юридично». Того ж вечора, у 50-річчя традиційного радянського свята «Возз'єднання Західної України з СРСР» (т.зв. «Золотий вересень») тисячі людей на вулицях й у вікнах домівок запалили жалобні свічки на вшанування пам’яті загиблих від комуністичних репресій. «Масштабність акції за її впливом на суспільні процеси була такою потужною, що у Львові лише за жовтень з компартії вийшла 31 тисяча членів, а Щербицький зрікся влади», – писав один з її організаторів Іван Гель.

У цей день довкола Львова стягнено війська і танки. І тільки рішуча позиція тодішнього мера Богдана Котика та рішення депутатів міської ради не допустили їх введення до міста.

Подібні маніфестації відбулись 1 жовтня в Івано-Франківську, 14 жовтня – в Тернополі, 26 жовтня – повторно у Львові, перед зустріччю в Римі Папи Івана Павла ІІ та Михайла Горбачова.

Публікація: Архикатедральний Собор св. Юрія 12 вересня 2019 р.


 

Немає коментарів:

Дописати коментар