суботу, 31 грудня 2022 р.

7 січня. 1932 р. Львів. Різдво

Коли відзначали Різдво вірні УГКЦ до 1939 року ? Тоді ж як і після 1939 р. і до 2024 р. (але і тепер значна частина залишилася вірна Юліанському календарю).

Для прикладу, у 1932 р. українці Львова Різдво (якщо рахувати за світським календарем) відзначали 7 січня і ... теж обговорювали потребу відмови від юліанського календаря у відзначенні церковних свят.

Степан Бандера, нагадую, син греко-католицького священника. І Різдво, як і оунівці та упівці, відзначав 7 січня. То як, панове, Бандера теж був з "московської секти"?  

Українські (руські церкви) в Речі Посполитій та Австро-Угорщині користувалися завжди старим стилем, тобто Юліанським календарем, адже стояло питання збереження етнічної самоідентифікації українців, їх розрізнення із поляками-римокатоликами, через полонізацію метою якої була культурна асиміляція.

У XX і ХХI ст. день Різдва 25 грудня за Юліанським календарем припадав і припадає за світським (григоріанським) на 7 січня, у XIX ст. - на 6 січня, у XVIII  - на 5 січня,  у XVII  та XVI ст.ст. - на 4 січня. Тобто, і православні українці, і греко-католики відзначали Різдво на 10-13 днів пізніше за римо-католиків та протестантів. Це було і за поляків, і за австрійців, і в УПА, і в підпіллі за СРСР.

Отже, Українські церкви у 20 і 21 ст. святкували Різдво до «реформи» завжди 7 січня. За цією датою Різдво святкували в Організації Українських Націоналістів та в Українській Повстанській Армії. Чи в когось повернеться язик назвати ці організації прислужниками московської церкви? Степан Бандера - син греко-католицького священника, і Різдво, як і оунівці та упівці, відзначав 7 січня. 


«Юліанський календар і 7-ме січня - це про єднання зі Спадком Київської Русі. Славною історією Київської Митрополії. Це про відновлення в колективній пам'яті Свідомості Благоденства. Щасливих часів, коли до Софії Київської їхали зі всього світу по високий рівень освіти. Століть, коли росії й москви ще не існувало. 

Юліанський календар і 7-ме січня - це про освіту та ерудованість. Це про відсутність комплексу меншовартості. Не втікання від москви, а брання її за барки, за комір. І відбирання вкраденого у себе. З тим, щоби більше не захотілося так чинити» (за Катериною Когут (7 січня 2023 р.).


З ФБ (Геннадій Єфіменко; 2022, грудень)


 

Немає коментарів:

Дописати коментар