пʼятниця, 27 березня 2020 р.

1928 р. Газета "Діло" про Винниківську "Просвіту"


Газета «Діло» (27 липня 1928 р.) писала: «ВИННИКИ. (Нова рада громадська і українські радні. Вибори до сойму й сенату. Святочні обходи. Занепад хору і оркестри. Утраквістична школа).
… В останніх місяцях відбулися у Винниках заходом місцевої читальні «Просвіти» два святочні обходи а то дня 26 березня в честь Шевченка, а то дня 1 липня в честь Франка. В обидвох обходах вибилися на перший плян промови, а саме на першім  голови «Просвіти» сенатора М. Галущинського на тему трьох заповітів, які лишив нам Шевченко: «Учітеся, борітеся і обніміте найменшого брата», котра то промова викликала у присутніх незвичайне вражіння, на другім же промова директора А. Крушельнипького, котрий говорив про значіння Франка вельми популярно і з замітною обєктивністю. Зрештою програми обох обходів були стереотипні: декламації, хори та виступи оркестри мандоліністів. На обидвох обходах було повно учасників. Зазначуючи додатні успіхи, годі промовчати відємні сторони нашого життя винницького, а саме розпад української духової оркестри та хору. Винницький хор особливо мішаний, мав від яких двайцять пять літ добру марку і в тих зглядно давних часах пописувався навіть у Львові. Та нараз розлетівся, як кажуть, наслідком непорозуміння між старими співаками і молодими. І дійшло до такої чудасії, що на вечері, присвяченім памяті Франка та на Святі Читалень у Львові дня 8 липня ц. р. пописувався не Винницький хор, а якась мішанина хору Підберезецького з дрібною частиною співаків з Винник. Також і в місцевій церкві нема вже від двох місяців хорального співу а тільки так звана „самолівка”. В цю справу мусить вдатися як найскорше виділ Читальні „Просвіти", полагодити непорозуміння і зорганізувати хори мішаний і мужеський, котрих потребу загал відчуває. Крім хору і оркестру належало би привернути до первісного стану».
ЛІТЕРАТУРА
Байцар Андрій. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники : Друксервіс, 2016. — 312 с.
Байцар Андрій. Історія Винник в особах: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017. — 180 с.
Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання / А. Л. Байцар. – Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020. – 640 с.  
Байцар Андрій. Природа та історія м. Винники й околиць. Наукове видання / А. Л. Байцар. – Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020. – 420 с. 
1938 р. Винниківський хор

Немає коментарів:

Дописати коментар