вівторок, 4 липня 2017 р.

Михайло Чеславський — видатний педагог, багатолітній директор школи у Винниках.29 червня 2017 р. сесія Винниківської міської ради присвоїла назву вулиці імені Михайла Чеславського.
Чеславський Михайло Степанович (2 листопада 1921 р., м. Бердичів, Житомирська область — 30 грудня 2003 р., м. Винники) — видатний педагог, багатолітній директор СШ №29.
Народився Михайло Чеславський у сім’ї робітників. У батьків було ще двоє дітей — син Леонід (1924 р. н.) і дочка Емілія (1928 р. н.). Малим хлопчиком пережив голодомор 1932—1933 рр. Після закінчення семирічки в 1935 р. вступив у педагогічне училище в Житомирі.
1939 р. за призначенням поїхав працювати вчителем у с. Старий Пиків Калинівського району Вінницької області. 7 березня 1940 р. одружився з Корнійчук Лідією Андріївною. У шлюбі народилося два сини Леонід (1941 р. н.) та Анатолій (1943 р. н.). Воював на фронтах II Світової війни у саперних військах. Після «визволення» радянськими військами Західних областей, в 1940 р. за наказом тодішнього міністра освіти УРСР П. Г. Тичини, був відряджений в м. Львів, працювати вчителем.

Проїжджаючи Винники зупинився: йому дуже сподобалася  каштанова алея. У міськвно попросився працювати у Винники. З вересня 1944 р. працював спочатку інспектором райвно, а потім з 1945 р. вчителем фізики Винниківської школи №1. Поступив на заочне навчання у Дрогобицький педінститут. 1946–1972 рр. директор Винниківської школи №1 (Львівської СШ №29).

Михайло Чеславський був організатором Шевченківських днів у Винниках, де разом зі своїми учнями сам брав активну участь. Культурне життя міста не обходилося без його участі. В клубі тютюнової фабрики організовував і проводив лекції-диспути по астрономії (приміщення завжди було заповнене людьми).

Це була дуже чуйна і доброзичлива людина. Двері його будинку завжди були відкриті для винниківчан, які приходили до нього за порадами і допомогою.

У важких післявоєнних роках опікувався бідними учнями. Домовлявся з керівництвом тютюнової фабрики про виділення коштів на одяг і взуття для малозабезпечених своїх учнів.

В часи атеїзму і безбожжя залишався глибоковіруючою людиною за що неодноразово зазнавав з боку керівництва неприємностей. Працюючи на керівній посаді ніколи не був членом КПРС.

1981 р. виходить на пенсію по віку. Помер 31 грудня 2003 р., похований на старому Винниківському цвинтарі.

У грудні 2005 р. на будинку колишньої Львівської СШ №29, тепер Львівська школа мистецтв №9, з ініціативи й за кошти старшого сина Леоніда та його сім’ї, було відкрито меморіальну дошку в пам’ять про Михайла Чеславського.
ЛІТЕРАТУРА
Байцар Андрій. Історія Винник в особах: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017. — 180 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар