середа, 1 січня 2020 р.

Українські новорічні листівки. 1970-і рр. (фотоальбом)

  Українські новорічні листівки друкували видавництва: «Мистецтво», «Радянська Україна», «Прапор», «Укрдержвидав»,  «Укррекламафільм», «Укрфото», Державне виробництво образотворчого мистецтва. Листівки українською мовою зустрічаються досить рідко. Вони виконані у радянській стилістиці, лише на деяких з них зустрічається традиційний український орнамент, шрифт, а також національні символи – вишитий рушник, куманець та ін. Українські новорічні листівки вирізнялися аполітичністю. На українських поштових листівках  переважно зображували персонажів казок, мультфільмів, зимові сюжети та композиції. На російських листівках традиційно зображували кремль й годинник, Діда Мороза та Снігуроньку.

У радянські часи, після 1917 р., у період войовничого атеїзму й викорінення релігії в СРСР, новорічні та різдвяні листівки як предмет побуту буржуазного суспільства були заборонені. І з 1925 р. Новий рік офіційно не святкували. Проте вітальні листівки вистояли в боротьбі за існування. І перші радянські вітальні листівки з новорічними святами кустарного виробництва з’явилися в 1920-х рр. Українські різдвяні листівки виходили на заході України в 1920-30-ті рр. У 1929 р.  в Радянському союзі було заборонено святкування Різдва, а  з 1930-их рр. почали друкувати новорічні листівки.

В СРСР поштову листівку використовували як з пропагандистською метою, так і для висвітлення головних подій у державі. З 1953 р. розпочався масовий випуск новорічних листівок. Розквіт новорічних поштових листівок припадає на 1960-і рр. Передусім переважала дитяча тематика. Згодом запанувала космічна.

 
1970 р.
1970 р.

Джерела
*https://vogue.ua/article/culture/lifestyle/istoriya-ukrajinskih-rizdvyanih-listivok-50877.html?fbclid=IwAR0whKsshl-qGGkcz7T_UHIeDHPCyeKXIM3pxEpXOFnK-2cuz0hUb6rrG4g


Немає коментарів:

Дописати коментар