вівторок, 24 грудня 2019 р.

Чи готові УКРАЇНЦІ святкувати РІЗДВО 25 грудня?Необхідно дати змогу усім УКРАЇНЦЯМ (православним та греко-католикам) самостійно визначатися, як і коли святкувати Різдво та коли наважуватися на перехід. А перехід зробити потрібно, але розумно і виважено. Перехід на святкування Різдва 25 грудня не може бути одноразовим актом, тобто рішенням керівних органів церкви. Цей процес повинен давати вірянам можливість святкувати в обидві дати, інакше обов’язково постане проблема "старостильників". Наприклад, у Греції та Румунії, де церкви перейшли на новий календар, лишилися великі групи тих, хто не погодився зі змінами. В окремих українських греко-католицьких спільнотах також відбулося розділення. Наприклад, у Вашингтоні, де більшість перейшла на новий стиль, зберігається якась частина тих, хто хоче дотримуватися старого календаря.
 
Православна церква України готова перенести святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, якщо це підтримають віряни. Про це заявив предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній в інтерв'ю «Радіо Свобода»: "Святкування Різдва 25 грудня в Україні можливе тільки після того, коли до цього буде готова церква та віряни. Наразі ж, дані соціології свідчать, що українці виступають проти перенесення свята... Ми знаємо чітко соціологію, яка засвідчує, що понад 60% українців проти святкування 25 грудня. І ми як церква опираємося на своїх вірян, бо ми тільки утверджуємося, як визнана помісна ПЦУ. І якщо ми зараз перейдемо на новий календар, то відповідно відбудеться ще один певний розкол". Водночас він додав, що питання перенесення Різдва в Україні на 25 грудня це лише «питання часу. До цього готова й УГКЦ.  Значна частина греко-католиків (українців) Канади, Бразилії, Аргентини перейшли на новий стиль та святкують Різдво 25 грудня. "УГКЦ зможе перейти на святкування Різдва 25 грудня лише разом із ПЦУ", - Патріарх УГКЦ Святослав.

Чимало українців вже вирішили поміняти власний календар урочистостей на користь святкування Різдва Христового 25 грудня. Більшість християн у більшій частині світу святкують Різдво саме 25 грудня. Римо-католицька церква, більшість протестантських церков, а також більша частина православних: Константинопольська (крім Афону), Олександрійська, Антіохійська, Румунська, Болгарська, Кіпрська, Елладська, Албанська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини, Польська та Православна церква в Америці святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.  

Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська православні церкви, Афонські монастирі, Бесарабська митрополія Румунської православної церкви, усі Українські православні церкви, а також багато Східних католицьких церков, Українська греко-католицька церква, Російська греко-католицька церква, російські старообрядці святкують Різдво в ніч на 7 січня (що відповідає 25 грудня за старим Юліанським календарем)

5 травня 1923 р. на Другому Помісному Всеросійському Соборі (Першому оновленому), що проходив у Москві з 29 квітня по 9 травня в храмі Христа Спасителя  було розглянуто питання "Про Реформу календаря". 15 жовтня 1923 року Новоюліанський календар, святкування Різдва 25 грудня, указом патріарха Тихона  був введений для  РПЦ. Проіснувало це нововведення лише 24 дні, і вже 8 листопада все той же патріарх Тихон розпорядився «повсеместное и обязательное введение нового стиля в церковное употребление временно отложить», що триває й досі . 
У грудні 1923 р. Наркомат праці СРСР затвердив новий порядок "особливих днів відпочинку" (так називалися пов'язані з релігією та традиціями вихідні, які у межах СРСР не були тотожними). Отже, з 1923 р. і до 1929 р. усі календарні свята відзначалися за новим стилем, зокрема й  Різдво. Втім, офіційний вихідний 25 грудня не скасував відзначення Різдва "на місцях" саме 7 січня.

Глави двох церков – УГКЦ Святослав Шевчук (ліворуч) і ПЦУ Епіфаній (прворуч) – під час вшанування жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–1933 років. Київ, 23 листопада 2019 року


Немає коментарів:

Дописати коментар