Іван Златоуст, Василій Великий та Григорій Богослов - найбільш шановані з поміж Отців Церкви, бо ж їх внесок в розвиток християнства, утвердження догматики Святої Трійці, богослужіння і організації Церкви важко переоцінити. Вони вважаються авторами трьох найпопулярніших літургій..Попри те, що в честь кожного з них є окремі свята, 12 лютого святкуємо день їх спільної пам'яті - Собор Вселенських учителів і святителів.
Свято виникло внаслідок суперечки, що велися в Цариграді за сімсот років після смерті святителів - за правління Олексія I Комніна. Суперечка полягала в тому, хто ж з них зробив більший внесок, а отже має вважатися головним серед святителів. Врешті, за церковними переказами, в 1084 році митрополиту Євхаїтському Івану наснився сон. Усі святі отці Григорій, Іван та Василій з'явилися йому і сказали, що нема між них "ні першого, ні другого" і наказали, щоб з'єднав в одному дні пам'ять про всіх трьох. І щоб служили в той день особливу службу.
Свято Христового Різдва відділили від Богоявлення спочатку в римській Церкві, яка за папи Юлія І (337-352) почала святкувати Христове Різдво 25 грудня.
За прикладом Західної Церкви згодом і Східні Церкви починають святкувати Христове Різдво 25 грудня. Вирішальну роль у цій справі мали три великі Отці Східної Церкви: святий Василій Великий, святий Григорій Богослов і святий Іван Золотоустий. Святий Василій Великий († 379) був першим, хто почав святкувати Христове Різдво 25 грудня в Кападокії між 371 і 374 роками. Йому приписують одну проповідь на Христове Різдво. Під його впливом святий Григорій Богослов († 390) запроваджує це свято у Константинополі. 25 грудня 379 року він починає свою проповідь словами: "Христос народжується — славте! Христос з небес — зустрічайте: Христос на землі — величайте!" А відтак далі говорить: "Сьогодні свято Богоявлення або Різдва, бо так і інакше зветься цей день і дві назви даються одному святові тому, що Бог з'явився людям через народження... Від з'явлення — назва Богоявлення, а від народження — Різдво. Ось таке торжество святкуємо сьогодні — прихід Бога до людей... ". Святий Іван Золотоустий († 407) з великою ревністю започатковує свято Христового Різдва в Антіохії 386 або 388 року.
ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ боровся проти єресей аріанства та поширював християнське вчення; його богословські праці, такі як "Шестоднев" і "Про Святого Духа", стали основою православного віровчення; за ревність і турботу про людей названий Великим.
ГРИГОРІЙ БОГОСЛОВ під час служіння написав знамениті "П’ять богословських слів" – пояснення догмату про Святу Трійцю, що принесло йому ім’я Богослов;його проповіді, сповнені поетичної витонченості, глибини та любові, змогли об'єднати Церкву і привели людей до віри.
ІВАН ЗОЛОТОУСТИЙ. За свої натхненні проповіді отримав прізвисько Златоуст. Є автором Божественної літургії, яка й досі є основою православного богослужіння. Боровся з розкішшю духовенства та закликав до милосердя й турботи про бідних.
У це свято люди моляться святим, турбуються про ближніх і просять у ГОСПОДА здоров'я.
Немає коментарів:
Дописати коментар