четвер, 25 січня 2018 р.

Річки Винниківщини
Марунька — річка в межах м. Львова (витоки), м. Винники й Пустомитівського району Львівської області. Ліва притока Білки (басейн Західного Бугу).
Бере початок з двох джерел. Витоки розташовані на східній околиці м. Львова (в районі Майорівки), в межах Давидівського кряжа. Витік річки утворюють два потічки, що мають форму «вил». Вони на всьому проміжку проходять лісом, аж до злиття перед озером. За Винниківським озером долина Маруньки розширюється до 1 км. Течія повільна, дно долини плоске і широке. Долина майже по всій довжині річки заболочена. Правий її схил розчленований долинами приток р. Волиця, р. Бережанка і потоком Марущак. Спочатку тече між пагорбами Винниківського лісопарку на південний схід, потім – через місто Винники, а далі – на схід у межах Грядового Побужжя (між Винниківською та Дмитровецькою грядами).
Впадає до р. Білки на північ від села Чижикова. Довжина Маруньки 14 км, площа басейну 65 км². Річище слабо звивисте, у нижній течії випрямлене і каналізоване. Споруджено кілька ставів, зокрема Винниківське озеро.
Особливість Винниківського озера (6,2 га, сер.глибина – 5 м) у тому, що воно протічне, а це сприяє самоочищенню води.
Білка — річка в межах Перемишлянського та Пустомитівського районів Львівської області. Права притока Полтви (басейн Західного Бугу). Бере початок на схід від с. Романів, у північному відгалуженні західної частини Гологорів, неподалік від підніжжя г. Щурихи. Тече переважно на захід, північ та північний схід територією Грядового Побужжя, перетинаючи Звенигородську, Дмитровицьку та Винниківську гради. Впадає до Полтви на північ від села Нижньої Білки.
Довжина 39 км, площа водозбірного басейну 245 км². Похил річки 2,4 м/км. Річкова долина трапецієподібна, подекуди коритоподібна, завширшки до 1—2 км. Річище звивисте, завширшки до 2 м, частково відрегульоване, використовується в меліоративній осушувально-зрошувальній системі. Заплава в середній та нижній течії місцями заболочена. Вода використовується для зрошування. Притоки: Коцурівський потік, Кабанівка, Марунька (ліві), Кищиця (права).
 
Річка Марунька. Винники. Фото Х. МамчурНемає коментарів:

Дописати коментар