Видавнича фірма «Freytag & Berndt», утворена в 1885 р. Густавом Фрайтагом (Gustav Freytag), а потім частково фінансована купцем Вільгельмом Берндтом (Wilhelm Berndt), залишається великим гравцем в проєктування та виробництві карт Європи й світу навіть сьогодні.
«Freytag & Berndt» (Freytag-Berndt und Artaria KG - тепер) - Віденське картографічне видавництво.
Перша штаб-квартира компанії була заснована у Відні в 1770 році двоюрідними братами Франческо і Карло Артаріа як «Artaria & Compagnie». Штаб-квартира компанії (Artaria) за адресою Kohlmarkt, 9 існувала «239 років», тобто з (приблизно) 1775 року по квітень 2014 року. «Artaria» об'єдналася з «Freytag & Berndt» у 1920 році.
Густав Фрайтаг (Gustav Freytag (Kartograf); 1852-1938) приїхав до Відня в 1866 році, щоб навчитися літографії у свого дядька Фрідріха Кьоке.
Потім він поїхав до Лейпцига у видавництво Брокгауза і працював у топографічному відділі Великого генерального штабу в Берліні в 1878 році, а потім повернувся до Відня в 1879 році. Тут він заснував власний картографо-літографічний інститут, який, серед іншого, виготовляв карти для «Артарії». У співпраці з купцем Вільгельмом Берндтом було створено 1885 р. Картографічний інститут «Freytag & Berndt», який дедалі більше спеціалізувався на картографії високогір’я Альп. Купець Вільгельм Берндт фінансував друкарню, співпраця тривала понад 30 років, доки Берндт не пішов у відставку за станом здоров’я та передав частку Фрейтагу
За заслуги в розвитку картографії Густав Фрейтаг став почесним членом Австрійського географічного товариства.
Фрейтаг був дуже успішним у своїй справі й вважав імператорський двір одним зі своїх клієнтів. У 1908 р. призначений «k.u.k» (в Австро-Угорській монархії - придворний постачальник (імператорський і королівський придворний постачальник), торговець або постачальником послуг, який мав спеціальний дозвіл через імперський привілей доставляти товари та послуги до двору у Відні; цей привілей дозволяв постачальнику публічно рекламувати це).
Замовлення надходили від військових та з-за кордону, як-от з Російської імперії та Османської імперії. Перша світова війна принесла компанії високий попит на карти, але, з іншого боку, урядові обмеження ставали дедалі різкішими: наприклад, з 1917 року карти міста Відня більше не дозволялося продавати.
Передав компанію в 1919 році своєму однойменному синові від першого шлюбу з Анною Ертельт. У 1919 році до компанії приєднався Карл Антон Клеммер (Karl Anton Klammer), а потім очолив її (до 1949 року).
У 1920 році «Artaria-Verlag» злилася з «Freytag & Berndt» як дочірня компанія. Книжкова та картова крамниця переїхала в дім «Artaria» на Кольмаркті у Відні, побудований близько 1901 року Максом Фабіані.
Після анексії Австрії приватні замовлення більше не приймалися. З початком Другої світової війни знову надійшли обмеження і заборони з боку держави щодо карт. Кожну видруковану картку необхідно було надати гестапо у двох примірниках.
*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020. 640 с.
*Байцар Андрій. УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія. Львів: ЗУКЦ, 2022. 328 с.
*Байцар Андрій. НАЗВИ УКРАЇНИ АБО ЇЇ ЧАСТИН НА ГЕОГРАФІЧНИХ КАРТАХ (XII–XIX ст.) / Сучасні напрямки розвитку географії України: монографія / [за заг. редакцією проф. Лозинського Р. М. Львів, 2022. С. 29-91.
*Байцар Андрій. ГЕОГРАФІЯ ТА КАРТОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗЕМЕЛЬ (XII ст. – поч. XX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2023. 295 с.
*Байцар Андрій. ІСТОРИЧНА КАРТОГРАФІЯ. УКРАЇНА НА КАРТАХ МОСКОВІЇ (XV–XVII ст.) ТА ТАРТАРІЇ (XIII–XIX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2025. – 290 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар