пʼятниця, 16 квітня 2021 р.

Каменоломня та тріангуляційна вежа на Чортовій скелі. 1937 р.

Чортові скелі (також Чотові, Чатові скелі) - — унікальний природний та історичний об'єкт, група скель, розташовані між містами Львів та Винники на вершині та схилах залісненого пагорба (висота 414 м над р. м.), який крутими уступами обривається в бік села Лисиничів. Максимальна висота скель — до 20 м. Чотові скелі складаються з верхньотортонських пісковиків (яким уже понад 10 млн років) і колись була більшими та вищими.

Висота вежі 47,6 м. Споруджена в 1935 р. До нашого часу дерев’яна вежа не дожила. Каменоломня перестала існувати в кінці 1930-их рр.

Каміння з Чортових скель йшло на будівництво доріг і будинків у Львові, Винниках і околиці. Однак один раз це каміння послужило іншій меті. З нього у 1911 році в селі Лисиничі була збудована піраміда з хрестом, присвячена Тарасові Шевченку, яка стала одним з перших пам’ятників поету в цілій Україні. Погруддя на піраміді було встановлено значно пізніше – у 1961 році (Чортові Скелі – маловідомі факти з історії. Автор Zommersteinhof).

Види каменоломні, 1937 рік. Copyright © Krzysztof Duda 2018 (Чортові Скелі – маловідомі факти з історії. Автор Zommersteinhof).

Немає коментарів:

Дописати коментар