четвер, 14 травня 2020 р.

Природні пам’ятки м. Винники та околиць: три вікові́ дуби Б. Хмельницького

Дуби Богдана Хмельницького (Три дуби).

В Україні є багато дубів Хмельницького – на Черкащині, Вінниччині, Тернопільщині і т. д., а у с. Підгірне, що неподалік м. Винники (Львівщина), є аж три дуби Богдана Хмельницького. Три вікові дуби Б. Хмельницького — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в межах Пустомитівського району Львівської області, в північно-східній частині села Підгірне. Площа 0,07 га. Статус надано згідно з рішенням Львівського облвиконкому від 09.10.1984 року, № 495. Перебуває у віданні Миклашівської сільської ради. Статус надано з метою збереження трьох екземплярів вікових дубів.

Колись с. Підгірне було німецькою колонією Унтерберген  (1940 р. село отримало нову назву). Основна пам’ятка села яка приваблює туристів – це три дуби Хмельницького.  Вік дубів Богдана Хмельницького - близько 400–500 років. Місцеві легенди розповідають, що саме біля цих трьох дерев зупинявся гетьман Богдан Хмельницький. Гетьман Б. Хмельницький здійснив два походи у Галичину (1648 р. і 1655 р.), під час яких двічі облягав Львів, а його шлях завжди проходив через Винниківщину.

На «Тактичній карті. Масштаб 1:100 000» (Аркуш «Львов ІЗ-35-073 М-35-73». Видавництво: Генеральний штаб СРСР. 1985 р.) позначена г. Богдана Хмельницького (289, 3 м н. р. м., на північ від с. Підгірне) та довкільні села.

На «Тактичній карті. Масштаб 1:100 000» (Аркуш «Львов ІЗ-35-073 М-35-73». Видавництво: Генеральний штаб СРСР. 1985 р.) позначена г. Богдана Хмельницького (289, 3 м н. р. м., на північ від с. Підгірне) та довкільні села.

ВИННИКИ

Винники — одне з найдавніших поселень біля Львова, ще у XXV тис. до н. е. людина вперше заселила околиці Винник. Місто розташоване на шляху, що споконвіку єднав два величні українські міста: Львів та Київ. Територія Винник та околиць знаходиться на межі Грядового Побужжя і Давидівського пасма. За чудову природу у XIX ст. Винники називали "маленькою Швейцарією", перлиною Львівщини.

Винники було засновано у другій половині XIII ст. руським (українським) королем Левом Даниловичем. Спочатку місто мало назву Малі Винники. За часів Галицько-Волинської держави першим відомим власником Винник був Бертольд Штехер (перший німецький війт Львова за часів короля Лева Даниловича). За свою працю на благо міста він отримав у винагороду від короля Лева млин Сільський Кут, озера та два невеликі маєтки в Малих Винниках та Підберізцях. Матеус (Матвій) Штехер — син Бертольда — також був війтом Львова і володарем Винник на поч. XIV ст.

Право на володіння Винниками, нащадкам Бертольда, згодом підтвердив польський король Казимир III своїм привілеєм від 22 серпня 1352 р. Ця грамота містить першу письмову згадку про Винники.

17 травня 1666 р. польський король Ян II Казимир дозволив Стефанові Замойському перетворити Винники на місто, надавши йому Магдебурзьке право, створити тут купецьке братство і ремісничі цехи та двічі на рік проводити у місті великі ярмарки - на Михайла та Зелені свята.

23 серпня 1992 р. — перше святкування дня міста Винники.

*Байцар Андрій. Видатні винниківчани: Науково-краєзнавче видання. Львів-Винники, 2012. — 88 с.

*Байцар Андрій. Винники: Науково-популярне краєзнавче видання. Львів-Винники: ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2015. — 100 с.

*Байцар Андрій. Винники туристичні. Науково-краєзнавче видання. Винники: Друксервіс, 2016.  312 с.

*Байцар АндрійІсторія Винник в особах. Науково-краєзнавче видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017.  180 с.

*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  640 с.

*Байцар Андрій. Природа та історія м. Винники й околиць. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  420 с.

 


 Світлина з ВікіпедіїНемає коментарів:

Дописати коментар