середа, 22 лютого 2017 р.

Назва "Україна" на картах французького картографа Юбера Жайо (кін. XVII ст.)1685 р. Юбер Жайо. Алексіс Юбер Жайо (Hubert Jaillot; 1632-1712) – французький видавець і картограф, упорядник кількох атласів, у тому числі за матеріалами Нікола Сансона та його синів,  кінець XVII ст. – початок XVII ст. – на службі у короля Людовика XIV.  Після смерті свого швагра, видавця та гравера Нікола Берея (Nicolas II Berey; 1640-1667), він купив від овдовілої своєї сестри карти колекції Berey. Таким чином, він одержав цінну основу, для майбутньої видавничої діяльності. Створив картографічну фірму "Les Deux Globes" (сини та внуки Жайо забезпечили фірмі процвітання аж до середини XVIII ст.). Юбер Жайо увійшов у видавничу справу в сприятливий момент. Починаючи з 1668 р. французький король Людовик XIV почав вигравати свої битви. Територія Франції постійно розширювалася. Це сприяло високому попиту на карти. 20 липня 1686 р. одержав від короля титул Géographe du Roy.
1685 р. Юбер Жайо видає мапу "La Russie Blanche ou Moscovie divisee suivant l’Estendue des Royaumes, Duches, Principautes, Provinces et Peuples: qui sont presentement sous la Domination du Czar de la Russie, cognu sous le Nom de Grand Duc de Moscovie" (Біла Русь або Московія…).  Мапа видана у Парижі. Формат 23 x 35 дюйми. Карта неодноразово перевидавалася, зокрема у: 1692 р. в Амстердамі, 1696 р., 1712 р. в Парижі і т. д. Карта ця перероблена з карти Нікола Сансона (1648 р.). Наддніпрянщина показана як VKRAINE PAYS DES COSAQUES (Україна Земля (Країна) козаків). На схід від неї, між Воронезьким (Worotin) і Рязанським (Rezan) князівствами, вказано Окраіну (Okraina), що відповідає землям донських козаків. Карта охоплює Східну Європу, Європейську частину Росії і частину Центральної Азії.
В кінці XVII ст. Юбер Жайо придбав у Ґійома Сансона (помер 1703 р.) та Андрієна Сансона (Adrien Sanson; помер  1718 р.) їхні матеріали та виготовив великий атлас з 95 карт. «Atlas nouveau contenant toutes les partiers du monde...» виданий в Парижі  (1689-1692). В 1693-1695 р.  атлас Сансона-Жайо був перевиданий в Амстердамі Георгом Колле і П'єром Мортьє (помер 1724) під назвою  «Atlas Royal a l’Usage de Monseigneur le Duc de Bourgogne…», атлас мав також, як і у французькому виданні, посвяту герцогу Бургундському.
Амстердам був центром картографії та видавництвом карт протягом кількох століть, міські картографічні фірми поширювали свою продукцію по всій Європі, їх карти відрізнялися винятковою якістю виконання відбитків, красою і витонченістю зображень, особливу фантазію майстри-гравери виявляли в химерності декору карт. Саме таким майстром був гравер і видавець П'єр Мортьє, який працював у кінці XVII – першій чверті XVIII ст. Атлас був складений за дорученням французького короля для герцога Бургундії. Карти Сансона-Жайо-Мортьє мали чудову якість, та відрізнялися   науковою добротністю, що послужило причиною їх багаторазових перевидань. Мортьє придбав права на карти Сансона, пізніше, у XVIII ст., вони перевидавалися фірмою «Covens & Mortier» (Ковен і Мортьє). На всіх перевиданнях вказувалися адреса (сигнатура) видавців.


 1685 р. Юбер Жайо (Hubert Jaillot). "La Russie Blanche ou Moscovie divisee suivant l’Estendue des Royaumes, Duches, Principautes, Provinces et Peuples: qui sont presentement sous la Domination du Czar de la Russie, cognu sous le Nom de Grand Duc de Moscovie" (Біла Русь або Московія). 


Немає коментарів:

Дописати коментар