субота, 18 лютого 2017 р.

З історії: Народний дім м. Винники

Народні доми діяли в селах і містах Галичини від 2-ї половини XIX ст. При народному домі як правило працювали бібліотеки й читальні, аматорські художні колективи, зокрема драматичні та хорові, подекуди духові оркестри. До 1939 р. в окупованій Галичині народні доми були центрами збереження національної ідентичності української культури й будувалися на народні гроші. За радянської влади народні доми було заборонено. Їх функцію виконували клуби та будинки культури.
1909 р. — 1910 р. — Володимир Левицький і Антін Рак займаються збором коштів на будівництво дому читальні (видають переписані листки з українськими гербами, з продажу яких дохід йшов на фонд будови; проводять дві лотереї).
31 липня 1910 р. — фестини, дохід яких призначено на будівництво дому читальні «Просвіта» (в цей період українці Винник придбали 2 га землі в центрі міста для будівництва читальні).
1912 р. — 1914 р. — парцелярний комітет по будівництві дому читальні «Просвіта».
21 вересня 1924 р. — відкрито дім читальні «Просвіта».
Коли у 1926 р. Головна управа «Просвіти» у Львові іменувала Володимира Левицького (Василя Лукича) своїм почесним членом, винниківські українці відсвяткували 70-річчя з дня його народження, увіковічивши цей день спільною фотографією на площі перед Народним домом, що її колись було придбано стараннями ювіляра.
1935 р. було вирішено будувати новий дім читальні «Просвіта» (проекту перешкодила II Світова війна).
У післявоєнний період  колишній дім читальні «Просвіта» виконував
функції клубу. Тут деякий час знаходилася бібліотека для дорослих, діяли різноманітні гуртки й спортивні секції, показували фільми до 1972 р. (поки не було збудовано кінотеатр «Карпати»). До 2000 р. тут відбувалися танці та дискотеки.

                                Вокальний ансамбль «Винниківчани» (2009 р.)
2017 р. Жовтень. "Винниківчани"
2017 р. 29 Жовтня. "Винниківчани"
2017 р. 29 Жовтня. Народний дім


Вокально-хореграфічний ансамль "СУНИЧКИ" на Львівсьеому радіо. 1982 р.


Народним домом було започатковано проведення всіх патріотичних свят у Винниках: Шевченківські дні, День незалежності, День героїв, свято Покрови, святкування річниць ОУН та УПА, Дня конституції, свято Миколая, свято Матері, святкування пам’ятних дат товариства «Просвіта», вечорниць, гаївок, свято Меланії та Василя (Старий Новий рік), а також Народний дім завжди проводив народне гуляння на Івана Купала (7 липня), на якому були присутні тисячі винниківчан. Народний дім першим започаткував вечори пам’яті композиторів Володимира Івасюка та Ігоря Білозіра.

Народний дім завжди проводив концерти до Дня Покрови у військових частинах Винник, які ще тоді були дієвими. На ці святкування запрошували Юрія Шухевича, який розповідав військовим про діяльність свого легендарного батька – Романа Шухевича, та про політичну ситуацію в країні.

1938 р. Свято крилошанства о. Григорія Гірняка (плоша перед Народним домом)
1939 р. — 1952 р. бібліотека для дорослих при клубі  (колишня читальня «Просвіта»).

1960-ті рр. (середина) — Анна Михайлівна Сенчишин директор Народного дому м. Винники.
Вокальний ансамбль «Винниківчани» було створено у березні 1989 р. За весь час існування в ансамблі виступали: Володимир Верходай, Степан Ступень, Стефанія Богуш, Олексій Доліник, Степан Гинда, Анастасія Гинда, Галина Мішталь, Богдан Догляд, Ганна Куришко, Стефанія Гілета, Євгенія Бульба, Ганна Демкович, Борис Захара, Ігор Дерій, Ярослав Ониськів. Катерина Гій, Марія Довган, Марія Богоніс, Романна Березовська, Марія Сидурко та ін. Керівники — Сенчишин Анна Михайлівна, Завербний Володимир Семенович.
1995 р. — дитячий вокально-хореографічний ансамбль «Сунички» (Наталія Вінярська).
20 грудня 1998 р. — відкрито та посвячено памятну таблицю на будинку «Просвіти» (автори Тарас Левків та Валерій Божко) з нагоди 100-річчя від заснування товариства «Просвіта» у м. Винники та 130-річниці цього товариства.
2000 р. — ансамбль естрадно-спортивного танцю «Модерн» (Наталія Вінярська).
1 січня 2004 р. — Наталія Вінярська директор Народного дому м. Винники.
26 лютого 2015 р. — передача Народного дому м. Винники на фінансування з міського бюджету м. Львова.
Винниківська читальня «Просвіти»  під час пацифікації (13 жовтня 1930 р.)


ЛІТЕРАТУРА
Байцар Андрій. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники : Друксервіс, 2016. — 312 с.
Байцар Андрій. Історія Винник в особах: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017. — 180 с.
 


Немає коментарів:

Дописати коментар