четвер, 3 травня 2018 р.

«Негри», «Камчатка», «Сахалін», «Ранго» – радянські топоніми м. ВинникиУ радянський, період з’являються нові назви місцевостей: «Камчатка», «Сахалін», «Негри». Проте, вони не прижилися, за виключенням «Негрів».
«Негри».
 «Негри» район вул. Кільцевої, територія де в часи СРСР знаходилася військова частина (військова частина є й тепер) та будинки в яких переважно проживали родини офіцерів та прапорщиків. Військовики були переважно російськомовні й відповідно їхні сім’ї теж. Діти ходили у російську школу №39 у Винниках (тепер школа «Берегиня»). Це була зовсім інша та чужа місцевим українцям-винниківчанам культура. Переважна більшість населення цього району суттєво відрізнялося в побуті, культурі, мові, звичаях та обрядах від корінних мешканців, з відси й назва – «Негри». Але з часом російськомовні українізувалися, невелика частина їх на поч. 1990-их рр. виїхала з Винник, російську школу закрили. Проте назва місцевості «вкоренилася», хоча, мабуть, більшість теперішніх жителів і не знає чому вони «живуть на Неграх».
Друга версія.  Біля німецького цвинтаря в 1940-х-1960-х рр. був  вугільний склад і вже тоді казали на цей район «Негри» (тоді було тільки побудовані два будинки для військових).
«Камчатка».
«Камчатка» — східна околиця Винник (територія між Будинком школярів, церквою Івана Хрестителя й Кільцевою дорогою (траса Київ - Чоп), частина колишньої німецької колонії Вайнберґен. Топонім з’явився в 1950-их рр. Мабуть, назва «Камчатка» пов’язана з географічною картою СРСР (півострів Камчатка знаходиться на крайньому сході Росії, тоді – СРСР).
«Сахалін».
«Сахалін» район теперішньої вул. Івасюка та прилеглої місцевості (колишня військова частина та військове містечко). Топонім зявився в 1950-их рр. Ця територія була «ізольована» від основної частини Винник. Військова частина та військове містечко знаходилися в Лісі Жупан (під Чортовою (Чатовою) склею). Назва «Сахалін» як і назва «Камчатка» теж пов’язана з географічною картою СРСР (Сахалін це острів який знаходиться в Росії, тоді – СРСР).
          «Ранго».
 «Ранго» — південна околиця Винник і частина с. Волиця (колишня Перша Вулька; від вул. Забава до ставів і озера "Електрон"). З 1950-х до початку 1990-х там знаходилися кантора, пилорама, дитсадок радгоспу "Винниківський".

*Байцар Андрій. Винники туристичні. Науково-краєзнавче видання. Винники: Друксервіс, 2016.  312 с.

*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  640 с.

*Байцар Андрій. Природа та історія м. Винники й околиць. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  420 с.

                                                      2020 р. Вид на нижню частину міста
Вид на урочище "Сахалін". Фото Мар'яна Білик

Немає коментарів:

Дописати коментар