субота, 3 грудня 2016 р.

Карта Степана Рудницького «Das Wohngebiet der Ukrainer in Europa» («Українська територія у Європі») 1915 р.Степан Рудницький (1877 – 1937) - творець географічної науки в Україні, визначний український географ і картограф, засновник і директор Українського науково-дослідного інституту географії і картографії, вчений, який заклав фундамент географічної науки в Україні, розробив українську географічну термінологію. Його вважають основоположником сучасної української географії.   Учений першим комплексно описав територію України.


Книга С. Рудницького  «Ukraina und die Ukrainer» («Україна і українці») була видана 1914 р. німецькою мовою у Відні, того ж року — перевидана італійською у Римі, 1915 р. — у Берліні, угорською — у Бухаресті та Будапешті, а також англійською — під назвою «The Ukraine & the Ukrainians» — у США (Джерзі-сіті).

В усіх виданнях, окрім англомовного, до книги було додано мапу під назвою «Ethnographische Ubersichtkarte der Ukraina». Ця карта  сприяла популяризації України та українців у світі. Українською мовою під назвою "Оглядова карта українських земель” з’явилася у  1917 і 1921 рр. в книзі  “Україна - наш рідний край”.

В англомовному варіанті брошури С. Рудницького «The Ukraine & the Ukrainians» (1915) було вміщено три карти: німецькомовна мапа «Українська територія у Європі» та дві — англійською: «Карта Центральної Європи» та «Карта ґрунтів європейської Росії».

Мапа «Das Wohngebiet der Ukrainer in Europa» («Українська територія у Європі»). Масштаб карти — 1:20 000 000. Розміри — 12,9 х 17,7 см. Мапу виконано у чорно-білих тонах. Карта охоплює територію Європи, а також частину Азії та північну частину Африки: від Португалії на заході до Аральського моря й Персії (теперішній Іран) на сході, від Скандинавського півострова та Росії на півночі до Середземномор’я й країн Північної Африки на півдні. Мапа відображає українську національну територію.

Зображено й територію проживання українців: основна частина українських земель, де українці чисельно переважають (у т. ч. на Кубані) — чорним кольором суцільно; території на змішаних землях (в т. ч. басейни Нижньої Волги і Дону, Передкавказзя) — штриховими чорними лініями більшої товщини, за винятком ареалу довкола Оренбурґа, де проживає значно менше українців, — тоншими лініями (що більший відсоток українців у структурі населення, то товстіші лінії). Можна сказати, що це — мапа етногеокультурного поширення українського народу в Європі [1].

Вона неодноразово передруковувалася у багатьох іноземних книжкових і періодичних виданнях. Зокрема, її було вміщено у франкомовному журналі La Revue Ukrainienne (№ 1, 1915) та англомовній газеті The Ukraine (№ 1, 1915), що виходили у Лозанні, німецькомовному українському журналі Ukranische Rundschau (№ 2, 1915) тощо. Цю мапу під назвою «Україна у своїх етнографічних межах» було зображено й на двомовному плакаті «Україна = Die Ukraine», виданому 1920-го у Відні С. Рудницьким і Г. Гасенком. [1].

Джерела

1.Ломницька Леся. Англомовні праці академіка Рудницького - Режим доступу: http://meest-online.com/history/achievement/anhlomovni-pratsi-akademika-rudnytskoho/


2.Штойко Павло. Степан Рудницький (1877-1937): Життєписно-бібліографічний нарис. – Львів: НТШ у Львові, 1997. – (Визначні діячі НТШ, No2). – С.173-175.

Андрій Байцар

Немає коментарів:

Дописати коментар