вівторок, 10 січня 2017 р.

Українські етнічні землі на карті «Поширення людини в Європі за мовною ознакою» Олександра Джонстона (1856 р.)


1856 р. в Единбурзі (Шотландія) вийшов в світ географічний атлас шотландського географа Олександра Джонстона (Alexander Keith Jhonston; 1804-1871). В атласі поміщена карта «Поширення людини в Європі за мовною ознакою» («Distribution of man in Europe according to language»). Мапа датується 1854 р. Надрукована у видавництві «William Blackwood and Sons». Масштаб 1:17 000 000. Автор виділяє мовні сім’ї: германську, кельтську, греко-латинську, слов’янську. Кожна мовна сімя позначена відповідним кольором. До словянської відносяться росіяни, поляки, болгари, латиші, литовці та ін. Українців та білорусів автор на мапі не виділяє. Що цікаво, що вся Бессарабія і більша частина сучасної Молдови, на даній мапі позначені як слов’янські землі.

Олександр Джонстон (Alexander Keith Jhonston) (28  грудня 1804 р., біля Единбурга  – 9  липня 1871 р., Йоркшир) - шотландський географ, картограф, гравер, лексикограф і видавець, який працював  в Единбурзі протягом 19 ст. Школу для граверів закінчив в Університеті Единбурга. Разом зі старшим братом Вільямом заснував видавничу компанію «W. & A. K. Johnston»,  яка з 1840-х років, видає значну  кількість карт і кілька атласів. У жовтні 1849 року він був обраний членом Королівського товариства у Единбурзі. 1862 р. Олександр Джонстон був одним із засновників метеорологічного товариства Шотландії.
1856 р. "Ethnographic map of Europe according to Dr. Gustaf Kombst..,"

В цьому ж 1856 р. Олександр Джонстон видає «Етнографічну карту Європи» ("Ethnographic map of Europe according to Dr.Gustaf Kombst.."). Місце видання Единбург. Формат мапи 51х62 cм. Карта надрукована у атласі "The physical atlas of natural phenomena".
В легенді карти ні українців, ні білорусів не виділено, є лише росіяни (Russіаn). Але вздовж Дніпра, починаючи від Києва і в районі Єлисаветграду переходячи на Лівобережжя, подано назву Little Russia (Малоросія).

Немає коментарів:

Дописати коментар