субота, 25 листопада 2023 р.

Українські міста Холм, Перемишль, Ярослав та Львів на карті Польщі 1620 р. Йодокус Гондіус-син.

ДИНАСТІЯ КАРТОГРАФІВ ГОНДУСІВ

У XVII ст. у Нідерландах центром друкування карт став Амстердам. Це було пов’язано з подіями Нідерландської революції й Вісімдесятилітньої війни (1568–1648), окупацією Антверпена та еміграцією багатьох видавців на північ. У той час в Амстердамі працювали численні картографічні видавництва, серед яких всесвітньовідоме Гондіусів-Янсонів, що виготовляло карти й атласи продовж XVII ст. Засновником цього видавництва був Йодокус Гондіус, один із перших перевидавців карт і атласів Герарда Меркатора.

Йодокус Гондіус-батько (Jodocus Hondius; 1563–1612) – голландський картограф і видавець. Й. Гондіус – один з найвідоміших картографів Золотого століття голландської картографії. З 1584 по 1593 роки він жив і працював у Лондоні.

Йодокус Гондіус-син (Jodocus II Hondius; 1594–1629) – голландський картограф і видавець, син Йодокуса Гондіуса.

Генріх Гондіус (1597–1651) – голландський картограф і видавець, син Йодокуса Гондіуса.

Історична картографія Гондіусів

Історико-картографічними роботами компілятивного характеру були історичні карти атласів, що видавалися в Амстердамі, куди в XVII столітті перемістився з Антверпена центр картографічних видань.

Першим за часом із визначних видань компілятивного характеру є випущений друком у 1618—1619 рр. амстердамською картографічною фірмою Гондіуса історичний атлас античного світу Бертіуса – «Theatrum geographiae veteris».

У першому томі атласу вміщено грецький текст і латинський переклад Птолемея, і навіть карти, викреслені до праці Птолемея Агатодемоном у обробці Меркатора разом із примітками останнього.

У другому томі вміщено два давньоримські ітінерарії,— так званий Ітінерарій Антоніна й ітінерарій з Бордо до Єрусалиму, карта Пейтінгера і чотирнадцять карт з історичного атласу Ортеліуса разом з текстом Ортеліуса, а саме карти античної Європи, Іспанії, Галлії, Німеччини, Італії, Сицилії, Дакії та Мезії, Понта Евксинського, Фракії, Греції, Африки, Палестини. Легко бачити, що «Theatrum geographiae veteris» не є оригінальною працею його укладача. Це просто збірка з античних джерел з історичної географії та карт Ортеліуса.

Праця автора виразилася лише в підборі та редагуванні матеріалу. Він сам це зазначив на титульному аркуші, вказавши, що їм у багатьох місцях виправлено латинський переклад Птолемея і що карти Меркатора та Птолемея він переглянув та виправив.

Об'єднання в одному збірнику античних авторитетів та Ортеліуса показує авторитет цього останнього в очах упорядника.

1620 р. Йодокус Гондіус-син. Карта «NOVA POLONIAЕ DELINEATIO» (Нова карта Польщі), Амстердам. Формат 61 x 45,8 см. Мова: латинська. Карта, правдоподібно, створена і видана сином і спадкоємцем Йодокуса Гондіуса Йодокусом Гондіусом II. Спочатку вона друкувалася як окрема карта, пізніше входила до атласу Atlantis Maioris Appendix, який видавали з 1630 р. в Амстердамі Генрік Гондіуc і Ян Янсон. У 1636 р. карта друкувалася в атласах Я. Янсона зі зміненим картушем і невеликими змінами у картографічному зображенні. Основою для створення карти стала карта Сілезії Мартіна Гельвіга у редакції Герарда Меркатора, яка увійшла до атласу Polonia et Silesia 1585 р.

Опис карти подано за М. Вавричин (2004 р.).

Заголовок карти розташовано в овальному картуші, у лівому нижньому куті. Картуш прикрашений орнаментом з колоссям і гірляндами з фруктів, увінчаний гербом Речі Посполитої та королівською короною. Карта оточена художньою рамкою з видами міст та зображеннями людських постатей у тогочасному одязі: у північній рамці показані Ґданськ (Dantzcik), Краків (Cracovia), Вроцлав (Breflaw), у південній: Познань, Сандомир (Sandomiria), Коросно (Crofnо) та ін.

В західній рамці зображено польського шляхтича (Nobilis Polonus), простого поляка (ComunisPolonus), польського солдата (Miles Polonus), у східній -знатну жінку (Nobilis Femina), польську жінку (Poloni Femina), дружину солдата (Militis vxor). Сторони світу підписані на полі карти: Septentrio, Meridies, Occidens, Oriens. Внизу, справа, у прямокутній рамці - видавнича примітка: Amfieloda[mi] ex officina et jumpjti-bus] Iudoci Hon[dii].

Карта охоплює територію від Ґданської затоки та міста Ґданськ (Dantcick) на півночі до Яслиської (Jasliska) на півдні, від міста Дрезден (Dresda) на заході до міста Сокаль (Sokal) на сході.

Територія України представлена частиною Белзького і Руського воєводств і частиною Підляшшя.

Густа мережа населених пунктів, зокрема позначені міста: Дубецько (Dubiecz), Динів (Dinaw), Риманів (Rimanow), Лєско (Lisko), Сянок (Sanock), Перемишль (Przomyjlia), Радимно (Rodnimo), Олешичі (Olefcze), Прухник (Pruchnik), Ярослав (Iarojlaw), Мостиська (Mofiiczko), Яворів (Iaworow), Львів (Leopolis), Городок (Grodetz), Комарно (Соmarnо), Куликів, Буськ (Busko), Потелич (Posilitz), Белз (Belz), Сокаль (Sokal), Щебрешин (Sczebrezyn), Крилів (Krylow), Грабів (Grabow), Войславичі (Wojslawice), Холм (Chelvo), Любомля (Lubomla), Межиріччя (Miedzyrzecz), Лосичі (Losicze), Дорогичин (Drogiczin), Карів (Karew) та ін.

*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  640 с.

*Байцар Андрій. УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія. Львів: ЗУКЦ, 2022.  328 с. 

*Байцар Андрій. НАЗВИ УКРАЇНИ АБО ЇЇ ЧАСТИН НА ГЕОГРАФІЧНИХ КАРТАХ (XII–XIX ст.) / Сучасні напрямки розвитку географії України: монографія / [за заг. редакцією проф. Лозинського Р. М. Львів, 2022. С. 29-91.

*Байцар Андрій. ГЕОГРАФІЯ ТА КАРТОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗЕМЕЛЬ (XII ст. – поч. XX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2023. 295 с.

*Байцар Андрій. ІСТОРИЧНА КАРТОГРАФІЯ. УКРАЇНА НА КАРТАХ МОСКОВІЇ (XV–XVII ст.) ТА ТАРТАРІЇ (XIII–XIX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2025. – 290 с.



Немає коментарів:

Дописати коментар