субота, 14 жовтня 2023 р.

Україна та автономний регіон Червона Русь на карті 1765 р. Тобіас Йоганн Маєр

Тобіас Йоганн Маєр.

Тобіас Йоганн Маєр (Tobias Mayer; 1723—1762), німецький астроном та картограф.

Народився в Марбаху (Вюртемберг). Самостійно вивчив астрономію й математику. У 1746—1751 працював у Картографічному бюро в Нюрнберзі (у 1746 р. очолив картафічну майстерню «Спадкоємці Гоманна»), з 1751 — професор математики Геттінгенського університету, з 1754 — директор обсерваторії цього університету.

Вніс великий внесок до розвитку картографії. Поліпшив методику складання карт, удосконалив деякі кутовимірні і картографічні інструменти.

Наукові роботи належать до спостережної астрономії. У 1747—1748, користуючись мікрометром власної конструкції, виконав велике число вимірювань кутового діаметру Місяця й визначень моментів проходження Місяця через меридіан; визначив з високою точністю селенографічні координати 89 деталей на Місяці, які послужили топографічною основою складеної ним карти Місяця (видана в 1775). З аналізу цих спостережень, а також пізніших, виконаних ним у Геттінгені, Маєр знайшов повне геометричне пояснення лібрації Місяця, установив положення її осі обертання, підтвердив виявлене Е. Галлеєм вікове прискорення Місяця та визначив його величину.

Найважливішим досягненням Маєра було обчислення місячних і сонячних таблиць, опублікованих у 1755. У цих таблицях, уперше складених на основі вдалого поєднання теорії зі спостереженнями, використовували дані теорії Ейлера для найголовніших нерівностей руху Місяця, а чисельні значення членів відповідних рядів вибиралися так, щоб вони краще узгоджувалися зі спостережними даними. Маєр добився розбіжностей між теорією й спостереженнями, що не перевищують 1,5', що мало важливе значення в той час, оскільки рух Місяця використовували для відліку гринвіцького часу та визначення довготи. У 1765 Британське адміралтейство нагородило роботу Маєра премією, оголошеною ще в 1713 за розробку методу знаходження довготи в морі. Місячні таблиці Маєра, покладені в основу методу, були покращені Дж. Бредлі та видані в 1770 разом зі складеними Маєром описом методу й інструкціями із застосування таблиць. На основі спостережень О. К. Ремера, Н. Л. Лакайля та своїх, Маєр вивів власні рухи 57 зірок; ця робота зіграла велику роль у подальшому розвитку зоряної астрономії. Склав каталог розташувань 998 зодіакальних зірок (виданий у 1775). Розробив теорію похибок (колімації, нахилу, азимута) пасажного інструменту.

1765 р. Карта “Map of the Kingdom of Poland and the Grand Dutchy of Lithuania, from Tob. Mayer of the Cosmographical Society of  Nuremberg,. Видавництво Лондон, формат мапи  45.5 x 53.5 cм. Напис UКRAIN (Україна) зображено великими літерами й охоплює територію від м. Ярослава та м. Перемишля (тепер Польща) до Дніпра. UКRAIN (Україна) ототожнюється з Червоною Руссю (RED RUSSIA). Позначено українські історико-географічні землі: Russiа (Русь) – територія Західної України, Podolіа (Поділля), Volhyniа (Волинь), Pokutia (Покуття). Полісся позначене на карті як Podolіа (Поділля).

На карті зображена Союзна держава Королівство Польське і Велике Князівство Литовське. В легенді карти –

·        Королівство Польське;

·        Велике Князівство Литовське;

·        Автономний регіон Польська Пруссія;

·        Автономний регіон Червона Русь.

*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020.  640 с.

*Байцар Андрій. УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія. Львів: ЗУКЦ, 2022.  328 с. 

*Байцар Андрій. НАЗВИ УКРАЇНИ АБО ЇЇ ЧАСТИН НА ГЕОГРАФІЧНИХ КАРТАХ (XII–XIX ст.) / Сучасні напрямки розвитку географії України: монографія / [за заг. редакцією проф. Лозинського Р. М. Львів, 2022. С. 29-91.

*Байцар Андрій. ГЕОГРАФІЯ ТА КАРТОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗЕМЕЛЬ (XII ст. – поч. XX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2023. 295 с.

*Байцар Андрій. ІСТОРИЧНА КАРТОГРАФІЯ. УКРАЇНА НА КАРТАХ МОСКОВІЇ (XV–XVII ст.) ТА ТАРТАРІЇ (XIII–XIX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2025. – 290 с.



Немає коментарів:

Дописати коментар