У полоні російських окупантів перебуває понад 2,5 тисячі бійців, які захищали завод "Азовсталь" у Маріуполі. Евакуація українських військовослужбовців з "Азовсталі" почалася 16 травня. 20 травня Міністерство оборони рф заявило, що всі 2 439 бійців уже виведені з "Азовсталі". Гарнізон Маріуполя з честю виконав своє завдання — 82 доби відтягував на себе 20 тис. угрупування противника і припинив боротьбу лише за наказом командування. Захисники Маріуполя дали змогу ЗСУ посилитись і отримати західне озброєння.
Передісторія.
"Азовсталь" намагалися деблокувати. Одна спроба деблокади була не лише спланована, а й втілена у життя. Вона відбулася після кількох тижнів кривавої блокади Маріуполя. Під загальним командуванням Головного управління розвідки (ГУР) з району Гуляйполя в бік Маріуполя вийшла група, яка мала прорватись у місто. У складі цього підрозділу була частина ГУРівців, частина військових ЗСУ, частина бійців "Азову". Спершу планувалося, що їм дадуть танки і бронемашини більше 80 одиниць, однак, коли дійшло до справи, то зібрали лише кілька танків, БМП і БТРів (до 20 штук). Попри це група все ж висунулась в бік Маріуполя. Вона пройшла близько 10-15 км, наштовхнулась на шалений натиск окупантів і мусила відступити.
Для успішності деблокади на підтримку українських сил мав би відбуватись одночасний зустрічний прорив маріупольського гарнізону. Але це стало нереально після дій 36-ї бригади морської піхоти. Спочатку 4 квітня один батальйон 36-ї бригади раптово здався в полон, а потім несподівано командир 36-ї бригади Володимир Баранюк, нікого не попередивши, прийняв рішення піти на прорив у невідомому напрямку і тим самим втратив багато людей. Також, за словами командира "Азова" Дениса Прокопенка, багато людей були кинуті напризволяще і потрапили в полон.
Морпіхи
здались з танками, РСЗВ і боєприпасами, чим дуже послабили сили оборони. Після цього стало зрозуміло, що деблокада малими силами з неокупованої території навіть на одному напрямку неможлива.
16 травня російські ЗМІ повідомили, що окупанти домовилися з українськими захисниками з "Азовсталі" про відкриття коридору для поранених бійців у напрямку тимчасово окупованого Новоазовська.
Згодом командир "Азова" Денис Прокопенко заявив, що "заради збереження життів весь Маріупольський гарнізон виконує затверджене рішення вищого військового командування і сподівається на підтримку українського народу".
17 травня в Міноборони повідомили про початок операції з порятунку заблокованих на території комбінату захисників Маріуполя.
За даними МОУ, 16 травня з "Азовсталі" до медичного закладу в Новоазовську евакуйовано 53 тяжкопоранених. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку.
20 травня британська розвідка повідомила, що з заводу "Азовсталь" в Маріуполі, ймовірно, вийшли вже близько 1 700 українських військових.
Немає коментарів:
Дописати коментар