неділя, 27 листопада 2016 р.

Українська церква та цвинтарі в Улазові (Любачівщина)Улазів (пол. Ułazów) — українське село у ґміні Старий Диків. Село знаходиться за 7 км на північний схід від Старого Диківа, за 16 км на північний захід від Любачіва, і за 77 км на схід від воєводського міста Ряшева (Жешува).
В 1930-их рр. в Улазові парохія начислювала понад 2 100 вірних. Село належало до Чесанівського деканату Перемиської єпархії.

 Є дерев'яна церква св. Димитрія, частково спалена в 1986 р., відновлена – під костел, тепер запущена; дерев'яна дзвіниця; дерев'яний хрест з каменем без таблички; новий костел.
Фото. Отець Йосиф Нащочич
Парафіяльна церква св. Димитрія (1835 р. або 1848 р.) з дерев’яною дзвіницею (1875 р.). Після 1947 р. використовувалася  римо-католиками, зараз закрита. Всередині зберігся еклектичний іконостас із ХІХ ст. та ікони. 1986 р. вогонь знищив частину старої дерев’яної церкви.

Перед ІІ Світовою війною тут почалося будівництво (поруч старої церкви) великої мурованої церкви, бо старенька мала дерев’яна церква не задовольняла вимог великої парохії. До кінця війни поставлено лише дві стіни. Після вивезення українців, поляки розібрали церкву і з цегли збудували стодолу для колгоспу.
До 1905 р. священиком у селі був Михайло Венгринович, з середини 1930-их рр. і до 1946 р. – Нащочич Йосиф Іванович (1906 р. н.). Отець Йосиф навчався та закінчив духовну семінарію в м. Перемишль. Після навчання служив священиком у с. Улазів. З 1946 р., після переселення, був священнослужителем в Переможнянській церкві (Городоцький р-он) до 1966 р. У с. Переможне була велика кількість депортованих з Улазова. Помер у 1972р.

Фото. Дорога через старий цвинтар

Фото. Старий цвинтар
У Польщі близько 700 українських цвинтарів.  До депортації українців в селі було два українські цвинтарі – старий та новий. Після війни через старий цвинтар проклали дорогу. На старому цвинтарі збереглося лише два поховання. Одне з них датується 1874 р. На новому цвинтарі збереглися залишки близько 10 поховань. Під час відвідин Улазова (7 листопада 2016 р.) нам вдалося знайти один кам’яний надгробок  з датами і прізвищем (Сабаль Іван, 18871934) мабуть, родич мого діда Соболя (Сабаля) Олега.
Фото. Старий цвинтар


Фото. Новий цвинтар.

Фото. Новий цвинтар.
Фото. Новий цвинтар.
Фото. Новий цвинтар.

Фото. Новий цвинтар.
Андрій Байцар.

Немає коментарів:

Дописати коментар