пʼятниця, 25 листопада 2016 р.

ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПАМ'ЯТНИК У ЛЬВОВІ ВСТАНОВЛЕНО НА ЧЕСТЬ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО (жовтень 1932 р.)Після закриття польською владою Українського Таємного Університету митрополит Андрей Шептицький, зрозумівши, що не вдасться створити світський виший учбовий заклад, вирішує заснувати духовний.


 ВИД З ВУЛ. КОПЕРНИКА НА ДУХОВНУ СЕМІНАРІЮ (ТЕПЕР КОРПУС ГЕОГРАФІЧНОГО Ф-ТУ ЛНУ ІМ. ІВАНА ФРАНКА)
1929 року на базі семінарії у Львові на вулиці Коперника відкривають Львівську Богословську Академію, яка до Другої світової залишалася єдиною українською вищою школою на Західній Україні. Крім теологічного, в Академії функціонував ще філософський факультет, де вивчалися гуманітарні науки. 

 Ідея митрополита Андрея полягала в тому, щоби на базі Академії згодом заснувати Український Католицький Університет. Для цього бракувало ще медичного факультету, який планувався на базі “Народної лічниці”, та юридичного, котрий повинен був відкритися 1 вересня 1939 року. Як не прикро, але знову втіленню українського університету завадила світова війна. Андрей Шептицький особисто викладав в Академії аскетику, регулярно провідував студентів.

В честь 30-річчя обіймання митрополитом  кафедри було вирішено поставити йому пам’ятник. Відомий галицький скульптор, “вихованець” митрополита, Андрій Коверко у 1931 р. створив монументальну статую Андрея Шептицького. Андрей Шептицький схвалив цю роботу. Пам’ятник мав стояти на площі святого Юра. Але польська влада не дозволила встановити цей пам’ятник.
СЕМІНАРИСТИ БІЛЯ ПАМ'ЯТНИКА МИТРОПОЛИТУ АНДРЕЮ
Пам'ятник було встановлено у жовтні 1932 р. в напіввідкритій капличці у саду (під стіною) греко-католицької Теологічної Академії на вул. Коперника, 38, розташованому між будинком Академії (тепер географічний факультет ЛНУ ім. І.Франка) та вулицями Сикстуською (тепер вул. Дорошенка) та вул. Коперника.


 МАКЕТ ПАМ'ЯТНИКА АНДРЕЮ ШЕПТИЦЬКОМУ (АВТОР АНДРІЙ КОВЕРКО)
Пам'ятник простояв до 1939 року, коли його, за спогадами Йосифа Сліпого, знищила Червона армія.

                                               ПАТРІАРХ ЙОСИП СЛІПИЙ БІЛЯ ПАМ'ЯТНИКА 


Оскільки, двір семінарії не був звичним прохідним місцем, то небагато хто міг побачити цей витвір. Проте, практично повну його подобу ми можемо спостерігати зараз перед собором Святого Юрія, оскільки сучасний пам’ятник митрополитові виготовлений за тим же макетом Андрія Коверка.

СЕМІНАРІЙНА КАПЛИЦЯ, РОЗПИСАНА МАЛЯРОМ ПЕТРОМ ХОЛОДНИМ, ПОСВЯЧЕНА МИТРОПОЛИТОМ АНДРЕЄМ ШЕПТИЦЬКИМ

Доктор мистецтвознавства Юрій Бірюльов: "Був це взагалі перший український пам'ятник в місті над Полтвою. Цікаво вирішена голова митрополита .... сміливо. виразно вирізьблена в камені близько 1931 р. Виконуючи... монументальну статую (цілу постать), Коверко... реалістично потрактував голову, акцентуючи, однак, на стані натхнення священика. інакше змоделював узагальнений корпус тіла, з тяжкими, ритмічними фалдами одягу". 
Андрій Байцар

Немає коментарів:

Дописати коментар