субота, 24 червня 2017 р.

Могила Івана Липи у ВинникахБіля могили січових стрільців похований Іван Липа (літературні псевдоніми: Петро Шелест, Іван Степовик; 24 лютого 1865, м. Керч — 13 листопада 1923, м. Винники) — громадський і політичний діяч (міністр управління культів — 26 грудня 1918 р. — 13 лютого 1919 р.; міністр віровизнання — 13 лютого 1919 р. — 9 квітня 1919 р.), письменник, за фахом лікар. З 1 березня 1922 р. жив і провадив лікарську практику у Винниках. Тут він написав повісті «Кара» та «Утома».

Газета «Діло» №106 від 18.05.1937 р. писала: «ПОСВЯЧЕННЯ ПАМЯТНИКА НА МОГИЛІ ІВАНА ЛИПИ У ВИННИКАХ. В неділю 16. ц. м. відбулося посвячення памятника на могилі визначного письменника та громадського діяча Івана Липи на цвинтарі у Винниках. Після Служби Божої в місцевій церкві уформувався похід на цвинтар, що його вів о. декан Гірняк в асисті о. Осташевського з Підберезець, о. Уляновича з Лисинич та о. д-ра Богонюка. В поході взяла участь поважна скількість місцевого громадянства і гостей зі Львова. Співав місцевий хор, грала теж місцева орхестра. На цвинтарі  після посвячення памятника  виголосили промови, о. декан Гірняк, Андрій Петренко (від „Товариства допомоги емігрантам з В. України") і д-р К. Коберський (від Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка.). Відтак під звуки пісні «Ой Морозе, Морозенку»  делегації покрили памятник вінками від місцевих установ і „Т-ва опіки над емігрантами з В. Укра їни" (чудовий вінок з туліпанів). Памятник на могилі І. Липи роботи артиста-різьбаря  А. Коверка достроюється до памятника на сусідній могилі Січових Стрільців. Памятник цей уфундував син незабутнього Івана Липи, відомий письменник Юрій Липа, (що є тепер лікарем у Варшаві). Свято це доказ пієтизму сина до батька і культури українського винницького громадянства, яке взяло в ньому участь у дуже великому числі, складаючи й від себе поклін Тіням заслуженого письменника і громадського діяча».
ЛІТЕРАТУРА
Байцар Андрій. Історія Винник в особах: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017. — 180 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар