пʼятниця, 5 травня 2017 р.

Доля Юрія Липи тісно пов'язана з ВинникамиЛипа Юрій Іванович (5 травня 1900 р., м. Одеса — 20 серпня 1944 р., с. Шутова, Яворівський район, Львівська область) — громадський діяч, письменник, поет, публіцист, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму, інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах.


Початкову освіту майбутній письменник здобув у гімназії №4 м. Одеси. 1917 р. Юрій закінчує Одеську гімназію і вступає добровольцем у Курінь морської піхоти армії УНР.

Провчившись рік в Одеському і рік у Кам’янецькому університетах, подається на еміграцію, перебуваючи з невеликими зупинками у Станіславі, Львові, Винниках, у Тарнові, де опиняється у таборі для інтернованих вояків Армій УНР та УГА, в якому перебуває із перервами з осені 1920 по 1922 р. (від початку 1922 р. до лютого 1922 р. Ю. Липа перебуває у Львові).

Доля Юрія Івановича тісно пов'язана з Винниками, де він прожив частинку свого життя (з 1березня 1922 р. до осені того ж року проживав з батьком у Винниках  у хаті Марії Лозовської по вул. М. Шашкевича (тепер вул. Лесі Українки), будинок цей зберігся і донині).

У Львові він бере участь у діяльності Союзу української молоді. 1922 р. вступає і 1929 р. закінчує медичний факультет Познанського університету. Згодом закінчує Варшавську школу політичних наук, займається лікарською практикою у Варшаві. Опублікував твори на лікарську тематику «Фітотерапія» (1933 р.), «Ліки під ногами» (1943 р.). Разом з тим бере активну участь, як письменник у роботі «Літературно-Наукового Вістника», що виходив у Львові і редагувався Дмитром Донцовим. Але через особистий конфлікт із ним Ю. Липа припиняє роботу в ЛНВ. Згодом, 1929 р. разом із Євгеном Маланюком створив літературну групу «Танк».

Оприлюднив збірки поезій «Світлість» (1925 р.), «Суворість» (1931 р.), «Вірую» (1938 р.), роман «Козаки в Московії» (1934 р.), тритомну збірку оповідань «Нотатник» (1936—1937 рр.), книгу літературно-критичних праць «Бій за українську літературу» (1935). Найповніше ідейно-філософські погляди Ю. Липи розкриті в його «всеукраїнській трилогії» — «Призначення України» (1938 р.), «Чорноморська доктрина» (1940 р.) та «Розподіл Росії»  (1941 р.). У цих працях Ю.Липа виступає як теоретик сучасної української геополітики.

Постать Ю. Липи була настільки значущою, що 1943 р. його діяльність помітили у вищому державному проводі фашистської Німеччини. За наказом Гітлера Ю. Липу було перепроваджено до Берліна, тому що, на думку правителів Німеччини, він був найбільшим українським ідеологом-державником. Йому було запропоновано очолити маріонетковий уряд України. Однак Ю.Липа з гідністю відкинув цю ганебну пропозицію. І, на диво, залишився живим.

З липня 1944 р. — інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. 19 серпня 1944 р. Юрій Липа був захоплений підрозділом НКВС в с. Іваники Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. його було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині.

Львівському обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих, що знаходиться у Винниках, присвоєно імя Юрія Липи.


Немає коментарів:

Дописати коментар