Фрідріх Арнольд Брокгауз.
Фрідріх Арнольд Брокгауз (нім. Friedrich Arnold Brockhaus; 1772—1823) — німецький видавець, засновник видавничої фірми «Брокгауз» і видавець енциклопедії «Брокгауз».
Видавництво «F. A. Brockhaus» (Бібліографічний інститут Брокгауз) 1805 р.
«Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus AG» — німецьке видавництво, що випускало різноманітну довідкову та енциклопедичну літературу. Трьома його найвідомішими виданнями були багатотомні універсальні енциклопедії «Брокгауз», «Мейер» і «Дуден».
Восени 1805 року в Амстердамі торговцем мануфактурними товарами Ф. А. Брокгаузом було засновано підприємство з торгівлі та видання німецьких книг. Оскільки сам Брокгауз, бувши іноземцем, не міг бути членом такої корпорації, звання видавця взяв на себе друкар І. Г. Ролоф, і попередньою назвою видавництва стало «Rohloff & Co.». У 1807 році його перейменували в «Kunst- und Industrie-Comptoir».
У 1811 році в зв'язку з нестабільним становищем в країні (роком раніше Нідерланди були приєднані до Французької імперії і перестали існувати як самостійна держава) Брокгауз переніс видавництво до Німеччини, в місто Альтенбург, де воно почало працювати під назвою «Kunst- und Industrie Comptoir von Amsterdam», а з 1814 року — «F. A. Brockhaus» (ця назва збереглася практично незмінним до сьогоднішнього дня).
Видавнича діяльність швидко розширювалася, і до 1818 року фірма перебазувалася в Лейпциг, де Брокгаузом був заснований великий видавничий дім.
1863 р. видавництво «F. A. Brockhaus» видало атлас «Illustrirter Handatlas fur Freunde der Erdkunde und Zum Gebrauch Beim Unterricht im verein mit Heinrich Leutemann Herausgegeben von Ehrenfried Leeder und Theodor Schade. Zweiundzwanzig Blatter in Stahlstich mit erlauterndem Terte. Leipzig: F.A. Brockhaus. 1863». Автори карт – Еренфрід Ледер (Ehrenfried Leeder; 1820-1884) та Генріх Лютеманн (Heinrich Leutemann; 1824-1905), масштаб – 1:19 000 000.
Атлас складався з 22 карт. 32 сторінки супроводжувального тексту були підготовлені під керівництвом Теодора Шаде (Theodor Schade; 1820-1882). Генріх Лютеманн видав понад 200 гравійованих на сталі ілюстрацій, більшість з яких використовувалися як малюнки навколо карт. Таким чином, кожен аркуш мав кольорову карту у центрі, оточену відповідними сценами, що ілюструють землю, людей, тварин та рослин, що їх можна зустріти на даній території, а також будівлі та ландшафти.
В атласі міститься карта «Russland». В легенді карти під №11 – напис Ukraine (Україна), що охоплює територію Лівобережжя. Під №№ 8 та 9 – Волинь (Volhynien) та Поділля (Podolien). На карті представлені 12 чудових гравюр, що описують природу, побут і типи народів які населяли Європейську Росію.
В атласі поміщено гравюри українців і московитів.
*Байцар Андрій. Географія та картографія Винниківщини. Наукове видання. Винники; Львів: ЗУКЦ, 2020. 640 с.
*Байцар Андрій. УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія. Львів: ЗУКЦ, 2022. 328 с.
*Байцар Андрій. НАЗВИ УКРАЇНИ АБО ЇЇ ЧАСТИН НА ГЕОГРАФІЧНИХ КАРТАХ (XII–XIX ст.) / Сучасні напрямки розвитку географії України: монографія / [за заг. редакцією проф. Лозинського Р. М. Львів, 2022. С. 29-91.
*Байцар Андрій. ГЕОГРАФІЯ ТА КАРТОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗЕМЕЛЬ (XII ст. – поч. XX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2023. 295 с.
*Байцар Андрій. ІСТОРИЧНА КАРТОГРАФІЯ. УКРАЇНА НА КАРТАХ МОСКОВІЇ (XV–XVII ст.) ТА ТАРТАРІЇ (XIII–XIX ст.). Монографія. Львів-Винники, 2025. – 290 с.
Автор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалитиОсь ця мапа https://www.davidrumsey.com/luna/servlet/detail/RUMSEY~8~1~237043~5511015:Russland-
ВідповістиВидалити