четвер, 19 вересня 2024 р.

Львів в ретрофотографіях. Не стерті часом

Бернардинська площа. Кінець 1800-х рр.
1894-1915 рр
.
? р.

1939 р. Автор світлини Ельжбєта Павловська.

середа, 18 вересня 2024 р.

Синклінальні складки

 Складки — хвилеподібні вигини пластів в шаруватих товщах осадових, вулканогенних, чи метаморфічних порід, які виникли при пластичних деформаціях в результаті тектогенезу. Сукупність складок називають складчастістю.Синкліналь (грец. κλινω — нахиляю) — увігнута складка, ядро якої складено молодшими відкладами, аніж крила. Звичайно синклінальна складка обернена замком донизу і геологічні шари на її крилах падають назустріч одне одному. Однак у синклінальної опахалоподібної складки шари у напрямку замка спочатку падають у різні сторони, а вже потім — назустріч. У перекинутої, лежачої і перевернутої складках крила падають в одну сторону, причому в останньої — синкліналь обернена своїм замком догори (антикліналь неправильна).


Синклінальні складки шарів вапняку. Пляж Плайя-де-Баллот. Іспанія. 

вівторок, 17 вересня 2024 р.

Росія - Московія й Тартарія. Карти Азії 1713 р. та 1714 р. Пітер ван дер Аа

1714 р. Карта «L'Asie / suivant les nouvelles observations de Mess.rs de l'Academie royale des sciences, etc, augmentées de nouveau» (Азія). Теперішня Росія на карті – Московія Європейська та Тартарія Московська.

На карті 1713 р. «L'Asie : selon les nouvelles observations de Mess.rs de l'Academie des Sciences, etc. / a Leide Chez Pierre vander Aa avec privilege» (Азія) теперішня Росія – Московія та Тартарія.

Пітер ван дер Аа (П’єр ван дер Аа; Pieter van der Aa; 1659-1733), голландський картограф та видавець. Найвідоміші його роботи: «Atlas Nouveau» (1710) та «Galerie Agreable du Monde» (Приємна галерея світу) що складалася з 66 частин у 27 томах (інші пишуть про 20, 22 або 33 томи, але кількість 66 частин скрізь однакова) і містила понад 3000 карт, панорам та гравюр (Лейден, 1729 р.). Вона вийшла скромним накладом у 100 примірників (принаймні про це повідомляє видавець). Обмежений наклад був, ймовірно, пов’язаний з дуже високою вартістю виробництва цього видання. Ілюстрації для цієї роботи були зроблені найважливішими граверами епохи, такими як: Луйкен (Jan Luyken), Малдер (Mulder), Гері (Goeree), Стоопендаль (Stoopendaal). Для виготовлення використовувалися також пластини, виготовлені раніше для інших видавництв XVII—XVIII ст.

За свою видавничу діяльність він опублікував близько 200 праць з географії, природознавства та старожитностей.

Пітер ван дер Аа був сином каменяра Боудевейна Пітерша з Гольштейну, який переїхав до Лейдена в 1659 році. У 1677 році Пітер ван дер Аа був прийнятий до гільдії книготорговців. З 1682 року разом із двома своїми братами, друкарем Боудевейном і гравером і художником-брошурником Хіллебрандом, керував важливим книготорговельним бізнесом у Лейдені. Його перший шлюб був 9 вересня 1685 року з Елізабет Пехлінус, донькою лютеранського пастора Йоганна Пехлінуса, а другий шлюб був з Анною Марією Кроссен з Амстердама 16 листопада 1697 року. У 1714 році він вступив до Лейденської гільдії друкарів. Наступного 1715 року він став міським друкарем. Незабаром він також отримав посаду університетського друкаря.

Для Пітера ван дер Аа важливі були дуже якісні наукові видання. У 1703–1706 рр. він опублікував десятитомне видання творів Еразма Роттердамського Жана Леклерка, для якого його брат Хіллебранд розробив титульну сторінку. Свого часу Пітер ван дер Аа був особливо відомий своїми атласами з гравюрами із зображеннями міських пейзажів. Він дуже детально скопіював деякі з цих гравюр у Маттеуса Меріана. Подібним чином він діяв і з картами для своїх атласів, особливо з картами Африки з детальними ілюстраціями.

В 1719 р. ван дер Аа видав в Амстердамі французький переклад книги німецького географа-мандрівника Адама Олеарія (1599-1671) «Опис подорожі до Московії» (нім. Beschreibung der muscowitischen und persischen Reise) з ілюстраціями Ніколааса Вітсена у вигляді гравюр. Вперше книга була видана в Шлезвігу в 1647 німецькою мовою. Книга містить докладний опис життя і побут московитів у XVII столітті.


1713 р.

 

четвер, 5 вересня 2024 р.

1895 р. Українці на етнографічній та релігійній картах Австро-Угорської монархії

 

1895 р. Карта «Nationalitäten- und Sprachen-Karte von Österreich-Ungarn 1895» (Prof. Hickmann’s geographisch-statistischer Taschenatlas von Österreich-Ungarn) (Національна та мовна карта Австро-Угорщини 1895 р. (кишеньковий географічно-статистичний атлас Австро-Угорщини проф. Гікмана).

Українців монархії позначено як РУТЕНИ (RUTHENEN).  Західна межа розселення УКРАЇНСЬКОГО етносу - Пряшівщина (тепер Словаччина) та  15-50 км західніше  р. Сян (тепер Польща). Українців Російської монархії позначено як RUSSEN. В Галичині великі міста та прилеглі до них території позначено як польські (Львів, Дрогобич, Рава-Руська, Рогатин, Станіслав  і т д.).

1895 р. Карта «Religions-Karte von Österreich-Ungarn 1895» (Релігійна карта Австро-Угорщини 1895 р. (кишеньковий географічно-статистичний атлас Австро-Угорщини проф. Гікмана).